Zwrot podatku z Anglii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w większości krajów, istnieje obowiązek płacenia podatku dochodowego. Każdy, kto pracuje na terenie Zjednoczonego Królestwa, ma obowiązek płacić podatek od wynagrodzeń, który jest odciągany z płacy zatrudnionego przez pracodawcę, zanim ten przekaże wypłatę pracownikowi. Następnie pracodawca przekazuje te zaliczki do odpowiedniego urzędu, czyli do Inland Revenue.

W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 progi podatkowe. Czasami zdarza się, że pracodawca zastosuje zbyt wysoką stawkę podatku. Albo dochody pracownika podlegają uldze przewidzianej przez brytyjskie prawo podatkowe, w postaci tzw. kwoty wolnej od podatku. Albo mogą wystąpić jeszcze inne przyczyny, które spowodują, że podatnikowi będzie przysługiwał zwrot podatku z Anglii. W zasadzie przysługuje on większości cudzoziemców pracujących na Wyspach, dlatego warto upewnić się, czy pieniądze nie należą się i Tobie. Można to sprawdzić samodzielnie, korzystając np. z Kalkulatora Zwrotu, jaki można znaleźć w internecie. Jest to bezpłatne „urządzenie”, które pomoże choć w przybliżeniu oszacować wartość zwrotu. Trzeba tylko znać sumę osiągniętych w danym roku dochodów i zapłaconych podatków.

Informacje te znajdują się na dokumentach wypłaty wynagrodzenia otrzymywanych od pracodawcy. Ważne, aby zachowywać, a nie wyrzucać tych dokumentów, ponieważ będą one niezbędne w przypadku ubiegania się o zwrot podatku z Anglii od brytyjskiego fiskusa. Bo właśnie nadpłacony podatek zostanie zwrócony z urzędu skarbowego, dlatego ubieganie się o zwrot w żaden sposób nie wpływa na pracodawcę ani na warunki dalszego zatrudnienia. Nie wpływa też na gwarancje socjalne, bo zwrotowi podlega tylko nadpłacony podatek dochodowy, a składka na ubezpieczenia społeczne nie jest zwracana. Warto od razu wspomnieć, że otrzymując zwrot podatku z zagranicy, nie trzeba będzie płacić go w ojczyźnie, co wynika z podpisanych przez Polskę z wieloma krajami umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania (ich treść można znaleźć na stronie: www.mf.gov.pl)

Aby otrzymać zwrot podatku z Anglii, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do brytyjskiego urzędu skarbowego. Ponieważ rozliczenie z Inland Revenue nie jest obowiązkowe, zwrot nie będzie wypłacony automatycznie. Należy w tym celu przeprowadzić odpowiednią procedurę. Można tego dokonać osobiście, kontaktując się z odpowiednim dla miejsca zatrudnienia urzędem skarbowym, lub zlecić to zadanie profesjonalnemu pośrednikowi. W internecie znajduje się bardzo duży wybór firm oferujących za pewną opłatą usługi w tym zakresie. Korzysta z nich wiele osób, bo praktyka pokazuje, że osoby, które zleciły odzyskanie podatków profesjonalnej firmie, otrzymują pieniądze łatwiej, szybciej i o wiele skuteczniej. Decydując się na zatrudnienie pośrednika, warto najpierw przeprowadzić dokładny wywiad, aby wybrać firmę renomowaną, skuteczną i z długoletnim doświadczeniem oraz przejrzystą polityką cenową, aby uchronić siebie i swoje pieniądze przed oszustami i nieuczciwymi pośrednikami.

O zwrot podatku z Anglii można starać się nawet do 5 lat wstecz, co oznacza, że jeśli pracowało się w UK w ciągu ostatnich pięciu lat i płaciło się w tym czasie podatki, można ubiegać się o ich zwrot. Warunkiem jest tylko posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli się ich nie ma, to jeszcze nic straconego, ponieważ dobry pośrednik w większości przypadków jest w stanie je zdobyć za niewielką opłatą.

Dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej rozpocząć proces zwrotu. Nastąpi to natychmiast, jeśli zarejestruje się na stronie internetowej pośrednika, wypełniając odpowiedni Formularz z danymi osobowymi.