Rozliczenie podatkowe w Norwegii – odliczenia

Polacy mieszkający i pracujący w Norwegii mają wiele problemów na głowie i często zapominają, że rozliczenie się z norweskim fiskusem (Skatteetaten) jest obowiązkowe. Na szczęście w większości przypadków otrzymuje się zwrot podatku z Norwegii. W zależności od stażu pracy i osiąganych dochodów, zwrot ten może być wysoki. Należy więc zadbać o kompletne, poprawne i dokonane na czas rozliczenie podatkowe w Norwegii.

Wszyscy pracujący w Norwegii, na przełomie marca i kwietnia, otrzymują dokument Selvangivelse z norweskiego urzędu skarbowego, zawierający pełną informację na temat osiągniętych w danym roku dochodów i zapłaconych podatków. Należy sprawdzić, czy te dane są prawidłowe. Następnie trzeba dowiedzieć się, czy istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych.   Skatteetaten nie uwzględnia ich bowiem automatycznie i należy o nie wystąpić samodzielnie.

Aby otrzymać zwrot podatku z Norwegii, emigranci zarobkowi najczęściej korzystają w Norwegii z tzw. status pendler i odpisu standardowego dla pracowników zagranicznych (10%).

Status pendler (dojeżdżający) przysługuje osobom, które pracują (i przez to tymczasowo mieszkają) poza właściwym miejscem zamieszkania. Właściwe miejsce zamieszkania jest jednak regularnie odwiedzane i w związku z tym ponoszone są określone koszty. Należy je przedstawić urzędowi podatkowemu odpowiednio udokumentowane. Polak pracujący w Norwegii i regularnie odwiedzający ojczyznę, ma prawo odliczyć od podatku koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży. Z ulgi tej mają prawo skorzystać zarówno pracownicy mający w Polsce rodzinę, jak i osoby stanu wolnego (tzw. single), posiadające w kraju mieszkanie (pod określonymi warunkami).

Standardfradrag -  odpis standardowy dla pracowników zagranicznych – 10% od wynagrodzenia, ale nie więcej niż 40 000 NOK. Decydując się na tę ulgę, nie można już skorzystać z innych odpisów. Dlatego warto z niego skorzystać tylko wtedy, jeśli jest on bardziej korzystny niż inne formy odliczeń.

Osoby mieszkające w Norwegii dłużej niż trzy lata mogą korzystać z wielu innych odliczeń. Można  wtedy odpisać od podatku, np. oprocentowanie kredytu zaciągniętego w Polsce, wydatki ponoszone na dziecko, datki na cele charytatywne i inne.

Podsumowując, warto rozliczać się z urzędem skarbowym, aby otrzymać zwrot podatku z zagranicy – swoich ciężko zarobionych pieniędzy, a nie „lekką ręką” pozostawiać ich budżetom obcych państw.